Чи можливо управляти стресом?

Рослина – жива істота, і як властиво всьому живому, схильна до стресу.
Що таке стрес у рослин? Це переважання реакцій розпаду над синтезом, коли рослина тільки витрачає накопичені в клітинах речовини, але не поповнює запаси.

Цей процес призводить до швидкого старіння і зношування тканин і якщо його не зупинити – до їх загибелі. З метою самозбереження, в першу чергу рослина рятує тканини, відповідальні за його життя (коріння, вегетативні органи) і відмовляється від генеративних, які є головними споживачами поживних речовин і енергії (засихання квіток, осипання зав’язей і плодів). В результаті стресів ми втрачаємо врожай.

При вирощуванні у відкритому грунті, де важко створити оптимальні для зростання контрольовані умови, рослини постійно піддаються різним стресових факторів: водний дефіцит або вимокання, заморозки або екстремально високі температури, повітряна посуха або тривалі дощі, хвороби, шкідниками, токсичні ушкодження пестицидами, дефіцити і дисбаланс харчування, засолення, відхилення від оптимальної норми рН, високий вміст карбонатів або інших токсичних речовин в грунті, конкуренція з бур’янами, переущільнення грунту, град і т.д.

В результаті постійних стресів без допомоги людини рослина може розкрити тільки 30-35% свого біологічного потенціалу врожайності. Усуваючи шкідливий вплив стресів, ми повертаємо собі частину втраченого врожаю, що зазвичай неправильно називають надбавкою. Біологічний потенціал сорту, гібрида (максимальна врожайність в ідеальних умовах) обумовлений його генотипом і ніякі агрономічні заходи підвищити його не можуть (крім селекції), тому всі «прибавки врожаю» від застосування тих чи інших препаратів або заходів це не що інше, як відвойований урожай у стресів.

Зі стресами можна і треба боротися, а сучасний арсенал різноманітних стимуляторів росту і антистрессантів дозволяє досить ефективно ними управляти.

Стреси переслідують рослини протягом усього їхнього життя, але найстрашніші наслідки виявляються, коли вони збігаються з найбільш відповідальними фазами розвитку рослин (сходи, бутонізація, цвітіння, формування зав’язей, налив плодів). Для того, щоб управляти стресом, необхідно встановити його природу і постаратися виключити або максимально зменшити шкідливий вплив цього фактора на рослини.

Загальні рекомендації по боротьбі зі стресами рослин можна висловити так:

• Оптимальна підготовка грунту або довкілля рослин – це забезпечення оптимального режиму вологості, газообміну, наявності поживних речовин у грунті.

• Обробка насіння протруйниками в комбінації з мікроелементами і стимуляторами росту – забезпечує несприйнятливість молодих рослин до хвороб, стимулює швидке формування сильної кореневої системи.

• Застосування листових підживлень, антистресантів і регуляторів росту – можливість впливати на ріст і розвиток рослин протягом усього періоду вегетації, контролюючи всі фази розвитку рослини. Чи можна застосувати для всіх видів культур, але найбільше значення має для рослин, які вирощуються без поливу, на богарі. Це для них єдиний спосіб виходу з стресів, а також корекції дефіцитів харчування.

• Полив і фертигація органо-мінеральними добривами і стимуляторами росту забезпечує рослини повноцінним харчуванням, стимулює потужний розвиток кореневої системи, збагачує грунт корисною мікрофлорою, забезпечує повноцінне формування врожаю.

Необхідно пам’ятати, що якщо ви бачите зовнішній прояв стресу у рослин, то це свідчить вже про глибокі порушення обміну речовин в рослинному організмі.Чим раніше усувається негативний впливу стресу, тим менше знижується урожай. Для цього використовують спеціальні препарати – антистресанти.

Що таке регулятори росту і антистресанти?

До регуляторів росту і розвитку рослин відносяться як синтетичні, так і природного походження речовини, що містять рослинні фітогормони (ауксини, гібереліни, цитокініни – відповідають за стимуляцію росту і розвитку, а абсцизова кислота і етилен – за старіння і плодоношення).Регулятори росту здатні в малих кількостях викликати різні зміни в процесі росту і розвитку рослин. Вони є сильними біостимуляторами, тобто підвищують імунітет, прискорюють укорінення живців і проростання насіння, стимулюють цвітіння і утворення зав’язі, прискорюють дозрівання плодів.

Антистрессанти – препарати, що містять біологічно активні речовини і елементи живлення, що дозволяють рослинам в короткі терміни подолати стрес. Функцію антистрессантів виконують амінокислоти, гумати, фульвокислоти, вітаміни, полісахариди, хітин, ензими, білки, мікроелементи, гормони і інші біологічно активні речовини. Антистресанти використовуються для обробки посадкового матеріалу, кореневої і позакореневого підживлення сільськогосподарських культур. Антистресанти активізують необхідні процеси життєдіяльності в рослинах, сприяють кращому засвоєнню поживних речовин, підвищує стійкість до стресових ситуацій.

Антистресанти за походженням можна розділити на продукти на основі:

1. Екстракту леонардіта – багаті гуміновими і фульвокислот, мікроелементами. Підвищують ефективність застосування мінеральних добрив і перешкоджають їх вимивання з грунту; служать джерелом харчування для рослин і мікроорганізмів; нейтралізують важкі метали і залишки пестицидів в грунті; активізують ріст рослин; знімають стреси; підвищують врожайність і якість продукції, стійкість рослин до хвороб, родючість грунту за рахунок поліпшення її структури, буферності і активізації діяльності ґрунтової мікрофлори.

2. Гідролізу рослинних білків бобових рослин (амінокислоти) – виконують в рослині ряд важливих функцій: служать прямим легкозасвоюваним джерелом харчування для рослин; активують процес синтезу білків в рослині; виконують транспортну функцію – хелатирующими і доставляють мікроелементи до тканин, які їх потребують; контролюють роботу продихів в рослині; знімають стреси різного походження; підвищують посухо- та морозостійкість рослин; підвищують врожайність і якість продукції, при попаданні в грунт активують грунтову мікрофлору. Амінокислоти є найбільш доступним, ефективним і швидкодіючим антистрессантом. Комплекс вільних (не пов’язаних в пептиди) L-амінокислот рослинного походження швидко включається в обмін речовин, відновлюючи порушені ланцюжки синтезу білка, скорочує час впливу стресових факторів середовища до декількох днів або навіть годин. Амінокислоти для рослин – вища рухлива форма азоту, з амінокислот рослини формують свої власні білки, це також основа для синтезу ферментів і гормонів рослин.

3. Екстракту водоростей – є найкращим стимулятором росту і розвитку рослин природного походження. Містять всі види фітогормонів (крім гормону старіння – етилену), мікро- та макроелементи, вітаміни, бетаїн, манітол, олігосахариди, альгінову кислоту і інші біологічно активні речовини. Регулюють ріст і поділ клітин, балансують елементи живлення, стимулюють процеси синтезу, запобігають старінню рослин, при внесенні в грунт покращують її властивості, активізують мікрофлору, підвищують родючість грунту.

4. Мінеральні коктейлі мікроелементів, хелатованих органічними кислотами (ЕДТА, ОЕДФ, ДТПА і ін.).

Валентина Коцур, агроном-консультант, к. Б.