Визначення діаметру розвідного трубопроводу

Розвідний трубопровід – елемент системи крапельного зрошення та служить для доставки зрошувальної води від магістрального трубопроводу до крапельної стрічки.

Трубопровід може бути виконаний з будь-якого матеріалу, який не піддається корозії. Він повинен мати достатній діаметр, щоб пропустити і рівномірно розподілити необхідний обсяг води.

Діаметр розвідного трубопроводу розраховується виходячи з обсягу води, що витрачається, довжини рукава і кількості приєднаних крапельних ліній (дивимося таблиці).

Дані таблиці призначені для самостійного прорахунку невеликих проектів, що мають правильну конфігурацію при відсутності істотних ухилів.

Наприклад, візьмемо для розрахунку крапельну стрічку 8 mil, яка має відстань між крапельницями 20 см і витрата води на 100 м – 500 л / год при тиску 0,5 Атм. Визначається кількість крапельних ліній (виходячи зі схеми посадки) і їх сумарна довжина. Наприклад: ділянку 36 м х 50 м, тобто 20 ліній по 50 м через 1,8 м. Визначається загальна довжина стрічки: 20 х 50 = 1000 м. Визначаємо сумарний витрата води на 1000 м стрічки: якщо на 100 м виливається 500 л / год. (1000: 100) х500 = 5000 л / ч. Таким чином, сумарний витрата води на ділянку складе 5 м3 / ч. Дивимося таблиці, в них дано розрахунок і для обсягу води 5 м3 / ч. Діаметр магістральної труби визначається за видом штрихування на перетині даних по кількості рядів і довжині розводящої труби. Підставивши вихідні дані (36м розводящої труби, 20 рядків), отримуємо діаметр труби 50мм.

Для невеликих ділянок рекомендується використовувати ПЕ трубу, виготовлену з первинної сировини («первинку»). На ринку існує широкий спектр фурнітури (фітинги, міні-краники, зубчасті з’єднання) для під’єднання крапельних ліній до ПЕ труби. Для промислових ділянок (площею більше 1 га) в якості розвідного трубопроводу рекомендується використовувати гнучкий армований ПВХ шланг Layflat (Лейфлет). Він не деформується під впливом температури, не руйнується від УФ-променів, має тривалий термін експлуатації (понад 5 років), витримує тиск в 4 Атм і дозволяє проходження колісної техніки (при відсутності тиску). Для з’єднання з крапельними лініями передбачений широкий асортимент сполучної і запірної фурнітури. Layflat найбільш підходящий для виконання магістрального трубопроводу, що не йде в порівняння ні з якими іншими видами трубопроводів.

Чи можливо управляти стресом?

Рослина – жива істота, і як властиво всьому живому, схильна до стресу.
Що таке стрес у рослин? Це переважання реакцій розпаду над синтезом, коли рослина тільки витрачає накопичені в клітинах речовини, але не поповнює запаси.

Цей процес призводить до швидкого старіння і зношування тканин і якщо його не зупинити – до їх загибелі. З метою самозбереження, в першу чергу рослина рятує тканини, відповідальні за його життя (коріння, вегетативні органи) і відмовляється від генеративних, які є головними споживачами поживних речовин і енергії (засихання квіток, осипання зав’язей і плодів). В результаті стресів ми втрачаємо врожай.

При вирощуванні у відкритому грунті, де важко створити оптимальні для зростання контрольовані умови, рослини постійно піддаються різним стресових факторів: водний дефіцит або вимокання, заморозки або екстремально високі температури, повітряна посуха або тривалі дощі, хвороби, шкідниками, токсичні ушкодження пестицидами, дефіцити і дисбаланс харчування, засолення, відхилення від оптимальної норми рН, високий вміст карбонатів або інших токсичних речовин в грунті, конкуренція з бур’янами, переущільнення грунту, град і т.д.

В результаті постійних стресів без допомоги людини рослина може розкрити тільки 30-35% свого біологічного потенціалу врожайності. Усуваючи шкідливий вплив стресів, ми повертаємо собі частину втраченого врожаю, що зазвичай неправильно називають надбавкою. Біологічний потенціал сорту, гібрида (максимальна врожайність в ідеальних умовах) обумовлений його генотипом і ніякі агрономічні заходи підвищити його не можуть (крім селекції), тому всі «прибавки врожаю» від застосування тих чи інших препаратів або заходів це не що інше, як відвойований урожай у стресів.

Зі стресами можна і треба боротися, а сучасний арсенал різноманітних стимуляторів росту і антистрессантів дозволяє досить ефективно ними управляти.

Стреси переслідують рослини протягом усього їхнього життя, але найстрашніші наслідки виявляються, коли вони збігаються з найбільш відповідальними фазами розвитку рослин (сходи, бутонізація, цвітіння, формування зав’язей, налив плодів). Для того, щоб управляти стресом, необхідно встановити його природу і постаратися виключити або максимально зменшити шкідливий вплив цього фактора на рослини.

Загальні рекомендації по боротьбі зі стресами рослин можна висловити так:

• Оптимальна підготовка грунту або довкілля рослин – це забезпечення оптимального режиму вологості, газообміну, наявності поживних речовин у грунті.

• Обробка насіння протруйниками в комбінації з мікроелементами і стимуляторами росту – забезпечує несприйнятливість молодих рослин до хвороб, стимулює швидке формування сильної кореневої системи.

• Застосування листових підживлень, антистресантів і регуляторів росту – можливість впливати на ріст і розвиток рослин протягом усього періоду вегетації, контролюючи всі фази розвитку рослини. Чи можна застосувати для всіх видів культур, але найбільше значення має для рослин, які вирощуються без поливу, на богарі. Це для них єдиний спосіб виходу з стресів, а також корекції дефіцитів харчування.

• Полив і фертигація органо-мінеральними добривами і стимуляторами росту забезпечує рослини повноцінним харчуванням, стимулює потужний розвиток кореневої системи, збагачує грунт корисною мікрофлорою, забезпечує повноцінне формування врожаю.

Необхідно пам’ятати, що якщо ви бачите зовнішній прояв стресу у рослин, то це свідчить вже про глибокі порушення обміну речовин в рослинному організмі.Чим раніше усувається негативний впливу стресу, тим менше знижується урожай. Для цього використовують спеціальні препарати – антистресанти.

Що таке регулятори росту і антистресанти?

До регуляторів росту і розвитку рослин відносяться як синтетичні, так і природного походження речовини, що містять рослинні фітогормони (ауксини, гібереліни, цитокініни – відповідають за стимуляцію росту і розвитку, а абсцизова кислота і етилен – за старіння і плодоношення).Регулятори росту здатні в малих кількостях викликати різні зміни в процесі росту і розвитку рослин. Вони є сильними біостимуляторами, тобто підвищують імунітет, прискорюють укорінення живців і проростання насіння, стимулюють цвітіння і утворення зав’язі, прискорюють дозрівання плодів.

Антистрессанти – препарати, що містять біологічно активні речовини і елементи живлення, що дозволяють рослинам в короткі терміни подолати стрес. Функцію антистрессантів виконують амінокислоти, гумати, фульвокислоти, вітаміни, полісахариди, хітин, ензими, білки, мікроелементи, гормони і інші біологічно активні речовини. Антистресанти використовуються для обробки посадкового матеріалу, кореневої і позакореневого підживлення сільськогосподарських культур. Антистресанти активізують необхідні процеси життєдіяльності в рослинах, сприяють кращому засвоєнню поживних речовин, підвищує стійкість до стресових ситуацій.

Антистресанти за походженням можна розділити на продукти на основі:

1. Екстракту леонардіта – багаті гуміновими і фульвокислот, мікроелементами. Підвищують ефективність застосування мінеральних добрив і перешкоджають їх вимивання з грунту; служать джерелом харчування для рослин і мікроорганізмів; нейтралізують важкі метали і залишки пестицидів в грунті; активізують ріст рослин; знімають стреси; підвищують врожайність і якість продукції, стійкість рослин до хвороб, родючість грунту за рахунок поліпшення її структури, буферності і активізації діяльності ґрунтової мікрофлори.

2. Гідролізу рослинних білків бобових рослин (амінокислоти) – виконують в рослині ряд важливих функцій: служать прямим легкозасвоюваним джерелом харчування для рослин; активують процес синтезу білків в рослині; виконують транспортну функцію – хелатирующими і доставляють мікроелементи до тканин, які їх потребують; контролюють роботу продихів в рослині; знімають стреси різного походження; підвищують посухо- та морозостійкість рослин; підвищують врожайність і якість продукції, при попаданні в грунт активують грунтову мікрофлору. Амінокислоти є найбільш доступним, ефективним і швидкодіючим антистрессантом. Комплекс вільних (не пов’язаних в пептиди) L-амінокислот рослинного походження швидко включається в обмін речовин, відновлюючи порушені ланцюжки синтезу білка, скорочує час впливу стресових факторів середовища до декількох днів або навіть годин. Амінокислоти для рослин – вища рухлива форма азоту, з амінокислот рослини формують свої власні білки, це також основа для синтезу ферментів і гормонів рослин.

3. Екстракту водоростей – є найкращим стимулятором росту і розвитку рослин природного походження. Містять всі види фітогормонів (крім гормону старіння – етилену), мікро- та макроелементи, вітаміни, бетаїн, манітол, олігосахариди, альгінову кислоту і інші біологічно активні речовини. Регулюють ріст і поділ клітин, балансують елементи живлення, стимулюють процеси синтезу, запобігають старінню рослин, при внесенні в грунт покращують її властивості, активізують мікрофлору, підвищують родючість грунту.

4. Мінеральні коктейлі мікроелементів, хелатованих органічними кислотами (ЕДТА, ОЕДФ, ДТПА і ін.).

Валентина Коцур, агроном-консультант, к. Б.

 

Класифікація ЗЗР

Засоби захисту рослин діляться на хімічні засоби захисту і біологічні. Хімічні засоби захисту рослин називають пестицидами.

Всі засоби захисту рослин класифікуються за хімічним складом, об’єктам застосування, за характером дії і способам проникнення у шкідливий організм.

За хімічним складом їх поділяють на три основні групи:

неорганічні сполуки (сполуки ртуті, міді, сірки, заліза і т.д.)

органічні сполуки (хлорорганічні, фосфорорганічні, синтетичні піретроїди, нітрофеноли, похідні тіо і дитиокарбаминовой кислоти і т.д.) ;

біологічні, створені з продуктів життєдіяльності або самих бактерій, вірусів, грибів, рослин (піретрини, антибіотики).

По об’єктах застосування:

інсектициди – для боротьби зі шкідливими комахами;

акарициди – проти кліщів;

нематіціди – проти нематод;

родентициди – проти гризунів;

фунгіциди (антисептики) – проти грибів;

антибіотики (антисептики, бактерициди) – проти бактерій;

гербіциди – засоби боротьби з бур’янистої рослинністю;

За характером дії пестициди поділяють на контактні (вбивають шкідливий об’єкт при контакті з ним) і системні (проникаючі в тканини і провідну систему рослин і вбивають шкідливий об’єкт при харчуванні на таку рослину).

За способом проникнення існують препарати контактної дії (через покриви тіла), кишкової дії (при ковтанні) і фуміганти (при диханні).

За гігієнічної класифікації пестициди поділяють на чотири групи:

сильнодіючі отруйні речовини зі середньолетальній дозою (ЛД50) до 1 мг / кг маси тіла (1-я група токсичності);

високотоксичні – ЛД50 від 50 до 200 мг / кг (2-я група);

среднетоксічним – ЛД50 від 200 до 1000 мг / кг (3-тя група);

малотоксичні – ЛД50 більше 1000 мг / кг (4-я група).

Засоби захисту рослин випускаються в різних препаративних формах:

дуст (Д) – порошки тонкого помелу для обпилювання або сухого протруювання, наприклад, тютюновий пил;

змочується порошки (СП) – такі препарати при розведенні водою дають стійкі суспензії;

гранульовані препарати (Г) – для протруювання грунту; розчини (Р);

концентрати емульсій (КЕ) або суспензій (КС), що дають стійкі емульсії або суспензії при розчиненні водою.

Препаративна форма завжди вказується на упаковці препарату.

1.Хімічні пестициди.

Інсектициди – (від лат. Insectum – комаха і caedo – вбиваю) хімічні засоби, що вбивають комах, їх яйця (такі інсектициди називаються овіциди) і личинки (такі інсектициди – ларвіциди). Деякі інсектициди активні також проти кліщів (інсектоакарициди) і нематод. Товарні форми інсектицидів – розчини, концентрати емульсій, що змочується порошки, дуст, аерозольні препарати і ін., Що містять крім діючої речовини розчинник, ПАР та інші допоміжні добавки. Від складу і форми препаратів багато в чому залежить ефективність інсектицидів. Асортимент інсектицидів постійно оновлюється. Це пов’язано з появою серед комах рас, стійких (резистентних) до інсектицидів, а також з прагненням до створення препаратів, більш ефективних і безпечних для людей і навколишнього середовища.

Залежно від способу проникнення в організм комахи інсектициди ділять на контактні (всмоктуються через зовнішні покриви при зіткненні), кишкові (потрапляють при ковтанні), фуміганти (проникаючі через органи дихання). Деякі інсектициди (системні) здатні пересуватися по судинній системі рослин, роблячи їх токсичними для комах.

До групи інсектициди входять речовини з різних класів. Хімічні:

-хлорорганічні (ДДТ, ГХЦГ, тіодан, Ділорам) – екологічно небезпечні препарати з високим рівнем токсичності для теплокровних, з тривалим періодом напіврозпаду, знищують всі види комах.

– фосфорорганічні (БІ-58 новий, Базудин, Актеллік, Золон, Волатон, Дурсбан, Пірінекс) – високотоксичні препарати з періодом напіврозпаду більше 1 місяця, тому застосовувати їх потрібно на початку вегетації рослин. Чи не вибіркові, знищують як шкідливих, так і корисних комах. Дія їх не залежить від температурного режиму, що підвищує їх надійність. Добре комбінуються з іншими препаратами. В даний час вони знаходять все менше застосування і поступово витісняються більш безпечними препаратами з інших груп.

-піретроїди (Карате, Децис, Шерпа, Штефесін і ін.) – Препарати повного дії знищують як шкідливих, так і корисних комах. Швидко розкладаються в навколишньому середовищі, особливо в спекотну суху сонячну погоду під дією ультрафіолетового випромінювання. Саме тому піретроїди краще використовувати у вечірній і нічний час або в похмурі дні. Через здатність швидко розкладатися цю групу препаратів можна використовувати і в другій половині вегетації рослин під час дозрівання плодів. Добре зарекомендували себе і суміші піретроїдів з фосфорорганічними препаратами, взяті в половинних дозах. Однак піретроїди володіють великим недоліком – звиканням у знищуваних організмів до цього класу сполук після декількох повторних застосувань.

2. Нейротоксичні:

нікотіноіди (Регент, Банкол, Моспилан). Інсектициди нового покоління з більш низькою токсичністю, ніж у попередніх груп. Мають контактно-кишкову дію, діють на центральну нервову систему комахи або на окремі нервові вузли. Наприклад, Банкол і Регент викликають параліч органів живлення, і шкідник гине від голоду. неонікотиноїди (Актара, Конфідор, Каліпсо) мають системну дію, добре рухаються в рослині, можуть проникати з грунту через кореневу систему (коренево-системне акропетально дію), тому їх можна вносити з крапельним зрошенням. Мають вибіркову дію (не діють на метеликів і гусениць), ефективні проти сисних комах і жуків. Нешкідливі для бджіл. Не токсичні для рослин. Мають тривалий період захисту (до 6 тижнів). Ефективність препаратів не залежить від перепадів температури і вологості. Є базовими для інтегрованого захисту.

3. Феромони і регулятори росту комах.

До них відносять велику групу гормональних препаратів-регуляторів росту комах (РРН), які діляться на дві підгрупи: інгібітори росту комах (інсегар, Дімілін, Номолт, Аплауд) – викликають загибель комахи під час переходу його з однієї стадії розвитку в іншу; інгібітори синтезу хітину комах (Матч, Сонет, Рімон) – личинка комахи гине під час линьки, виростаючи з своєї шкіри, так як під дією препарату не формується нова хітинова оболонка. Люфокс – новий комбінований препарат, який об’єднує в собі дію обох груп.

Регулятори росту мають:

– тривалий період захисної дії (25-35 днів), що значно скорочує кількість обробок за сезон;

– високу селективність (вибірковість), що дає можливість контролювати окремі найбільш шкідливі види комах і бути безпечними для корисної ентомо- і акаріфауни;

– овіцідний ефект: з відкладених на оброблену поверхню яєць не народжуються гусениці;

– не знищують дорослих комах, але викликають їх стерилізацію;

– низьку токсичність препаратів, яка гарантує безпеку для працюючих і навколишнього середовища;

– спеціальні добавки (протектори) для захисту від сонячної інсоляції та дії високих температур, що забезпечує тривалий захист рослин в жарку і сонячну погоду.

Обов’язковим елементом застосування цих препаратів є використання феромонних пасток, що дає можливість точно визначити терміни обробок препаратами та необхідність їх проведення. Акарициди – (від грец. Akari-кліщ і лат. Caedo-вбиваю), речовини і препарати, що вбивають кліщів. Найстарші акарициди, що не втратили свого значення, – мінеральні масла, що застосовуються в садах під час зимової діапаузи кліщів, а також сірка. Всі акарициди мають контактну дію. Багато кліщі розмножуються дуже швидко (павутинні дають до 20-30 генерацій на рік), у них швидко відбувається відбір і виникають раси, стійкі до тих чи інших акарицидів. Тому акарицид не можна застосовувати поспіль більше 2-х разів, потрібно чергувати препарати з різними діючими речовинами.

Характеристика основних препаратів – акарицидів, застосовуваних у рослинництві:

Омайт (д.р. пропаргіл). Надає суцільне дію, має також фумігаційні властивості.

Санмайт, Таурус (пірідабен). Прекрасні викорінювати властивості. Малотоксичний. Не рекомендується використовувати більше одного разу на рік. Флумайт (флуфензін). Практично суцільне дію. Малотоксичний.

Неорон (бромпропілат). Суцільне дію. Аполло (клофентезін). Прекрасний акарицид проти павутинного кліща, нетоксичний для людини. Знищує яйця, личинки. Не діє на дорослих особин, але стерилізує їх. Найтриваліший період захисту.

Мітак (амітраз). Інсектоакаріцід. Широкий спектр дії. Досить ефективний. Ніссоран (гексітіазокс). Широкий спектр дії, малотоксичний. Знищує яйця, личинки, німфи. Не діє на дорослих особин, але стерилізує їх.

Ортус (фенпіроксімат). Широкий спектр дії. Малотоксичний.

Демітан, Магус (феназаксін). Інсектоакарицид. Широкий спектр дії. Малотоксичний.

Фунгіциди – (від лат. Fungus – гриб і caedo – вбиваю), хімічні речовини, здатні повністю (фунгіцидність) або частково (фунгістатичність) пригнічувати розвиток збудників хвороб сільськогосподарських рослин і використовувані для боротьби з ними.

Фунгіциди поділяють на групи:

Залежно від хімічних властивостей:

неорганічні (сполуки сірки – мелена і колоїдна сірка; міді – мідний купорос, хлорокис міді, заліза – залізний купорос, ртуті – хлорне ртуть);

органічні (похідні карбамінової кислоти (карбаматів), хінони, ефіри дінітроалкалфенолов, ртутьорганічні сполуки, оксатііновие з’єднання, препарати на основі бензимідазолів, …).

Залежно від дії на збудника:

профілактичні, або захисні (попереджають зараження рослини або призупиняють розвиток і поширення збудника в місці скупчення інфекції до того, як відбудеться зараження, придушуючи головним чином його репродуктивні органи);

лікувальні, або викорінює (діють на міцелій, репродуктивні органи і зимуючі стадії збудника, викликаючи їх загибель після зараження рослини).

За характером використання:

протруйники насіння (використовуються для боротьби з хворобами, збудники яких поширюються з насінням або знаходяться в грунті);

препарати для обробки грунту (знищують грунтових збудників хвороб рослин, особливо ефективні в парниках і теплицях);

препарати для обробки рослин;

препарати для фумігації сховищ, зокрема зерносховищ та овочесховищ.

Фунгіциди також підрозділяються на хімічні класи в залежності від будови діючих речовин.

За характером розподілу всередині тканин рослин фунгіциди поділяються на:

контактні (локальні);

системні (внутрішньорослинні).

Контактні фунгіциди при обробці ними рослин залишаються на поверхні і викликають загибель збудника при зіткненні з ним. Деякі з них мають місцеву, глибинним дією, наприклад здатні проникати в зовнішні оболонки насіння. Ефективність контактних препаратів залежить від тривалості дії, кількості, ступеня удерживаемости на оброблюваної поверхні, фотохімічної і хімічної стійкості, погоди.

Системні фунгіциди проникають всередину рослини, поширюються по судинній системі і пригнічують розвиток збудника внаслідок безпосереднього впливу на нього або в результаті обміну речовин в рослині. Ефективність їх в основному визначається швидкістю проникнення в тканини рослин і в меншій мірі залежить від метеорологічних умов. Швидке зростання масштабів використання системних фунгіцидів в практиці світового сільськогосподарського виробництва пояснюється низкою їх переваг перед препаратами контактної дії: Швидким (протягом 0,5 -1 години ) поглинанням рослинами; тому їх ефективність в меншій мірі, ніж контактних, залежить від опадів. Здатністю пересуватися по рослині (найчастіше по ксилемі) і захищати приріст, що з’явився вже після обробки, тоді як контактні препарати захищають тільки ті частини рослини, на які наносяться; Тривалість їх захисної дії становить 2 – 4 тижні, а іноді і більше, контактних – 7-10 днів, а в дійсності – до першого рясного дощу. Системні фунгіциди захищають рослини не тільки від інфекції, що знаходиться на поверхні насіння, а й від внутрішньої інфекції, а стійкі системні фунгіциди – і від аерогенної інфекції на ранніх фазах розвитку рослин (30 – 45 днів). Системні фунгіциди в більшості випадків характеризуються захисним і лікувальну дію, тоді як контактні – тільки захисним, тому обробку ними можна проводити не тільки до початку захворювання рослин за прогнозом, але і після появи видимих ​​ознак хвороби, тобто після проростання спор і впровадження гифов. При систематичному використанні одних і тих же фунгіцидів ефективність їх може знижуватися внаслідок утворення стійких рас збудника. Щоб запобігти цьому явищу, необхідно строго дотримуватися дози витрати препарату і чергувати застосовувані фунгіциди, використовуючи блокову систему застосування (контактні фунгіциди – системні фунгіциди – контактні фунгіциди). Також для розширення спектра фунгіцидної дії необхідно застосовувати комбіновані препарати.

Гербіциди – (від лат. Herba-трава і caedo-вбиваю), речовини, що знищують небажані рослини.Головна область застосування гербіцидів – знищення бур’янів у посівах сільськогосподарських культур ( «хімічна прополка»).

За характером впливу на рослини гербіциди діляться на препарати суцільної і вибіркової дії.

Гербіциди суцільної дії (общеістребітельние). Вони знищують всі рослини (культурні і бур’янисті). У зв’язку з цим їх доцільно застосовувати на необроблюваних сильно засмічених землях. На оброблюваних полях такі гербіциди використовується в періоди відсутності культурних рослин (після збирання врожаю, в чистих парах, при передпосівної обробки і т.д.).

Гербіциди суцільної дії діляться на дві основні групи:

Контактні гербіциди впливають тільки на оброблену поверхню. Відрізняються швидкістю впливу і гарною дождеустойчівостью (Реглон, Хлорат магнію).

Системні гербіциди: діюча речовина пересувається по рослині від точки контакту з поверхнею рослини до точок росту рослин, викликаючи їх відмирання. Дуже добре діють проти багаторічних бур’янів, які мають потужну кореневу систему. Як правило, ці препарати дещо повільніше вбираються і пересуваються по рослині (Раундап). Гербіциди виборчої селективного дії. Вони складають найбільшу групу. Виборчі препарати знищують бур’яни в посівах культурних рослин без шкоди для останніх. Гербіциди характеризуються різними механізмами дії, різними способами проникнення в рослину і, внаслідок цього, різними типами вибірковості: біохімічна вибірковість заснована на здатності культурних рослин руйнувати гербіцид до нетоксичних сполук. морфологічна вибірковість заснована на відмінностях у зовнішній будові видів культурних рослин (наприклад, вертикальне положення листя у колосових зернових), особливості поверхні (восковий наліт, опушенность, щільна волосистость), які захищають рослини від проникнення гербіциду. топографічна вибірковість заснована на тому, що внесений гербіцид фіксується у верхніх шарах грунту в результаті абсорбції колоїдними грунтовими частками (частки глини, гумус) і тим самим не досягає кореневої зони культурної рослини. При цьому знищуються бур’яни, що проростають у верхніх шарах грунту.

Нематіціди (від нематоди і латинського caedo -вбивати), хімічні препарати для боротьби з нематодами. Застосовуються в основному для предпосадочной фумігації грунтів при посадці молодих виноградників (школок), особливо безвірусних, на місце старих розкорчованих виноградників, без надання грунтам достатнього часу для відпочинку від винограду (залишки коренів винограду протягом 5 років, а іноді і більше є джерелом харчування і підтримки інфекційності нематод вірусами).

Родентициди – найбільш ефективні в боротьбі з гризунами хімічні засоби. В основному випускаються у вигляді готових приманок, мало хто в вигляді порошку або рідини. Речовина має бути токсично для різних гризунів, а приманка повинна залишатися привабливою для них довгий час. Головний недолік родентицидів в тому, що людина теж може отруїтися. Тому при застосуванні хімічних засобів абсолютно необхідно мати під рукою протиотруту. І краще використовувати родентициди повільної дії – щоб була можливість вчасно розпізнати симптоми отруєння. Родентициди діляться на дві групи – гострого і хронічного дії. До перших відносяться з’єднання, які надсилають гризунів на той світ протягом 24 годин після прийняття летальної дози. Це фосфід цинку, з’єднання миш’яку, стрихнін та ін. Препарати високотоксичні, і у вільному продажу їх немає. Ними можуть користуватися тільки спеціальні санітарно-епідеміологічні служби. У першій половині ХХ століття відкрили антикоагулянти. Вони безпечні для людини, ефективні по відношенню до гризунів і тому зараз застосовуються найбільш широко.

Антикоагулянти – це хімічні сполуки хронічної дії, що порушують в організмі щурів певні процеси. У гризунів виникають кровотечі, і вони гинуть протягом 4-10 днів.Повільне дію препарату не дозволяє щурам асоціювати отруєння з приманкою, яку вони продовжують з апетитом поїдати. До антикоагулянтів першого покоління відносяться варфарин, зоокумарин, кумахлор, дикумарол, дифенацином, етілфенацін, фентолацін. Їх недолік в тому, що для досягнення необхідного ефекту щур повинна поїдати приманку протягом кілька днів. Крім того, з часом тварини здатні виробити стійкість до деяких препаратів, наприклад до варфарину. Антикоагулянти другого покоління – бродіфакум, флокумафен, бромадіолон – більш токсичні для гризунів. Для летального результату достатньо однієї дози приманки. Сьогодні родентициди-антикоагулянти другого покоління – найефективніший засіб боротьби з гризунами.

Для застосування в особистих господарствах дозволені лише деякі родентициди, що випускаються у вигляді готових до застосування гранул, брикетів, зернових приманок.